• en
  • ru
  • de

Slovensko – skrytý poklad v srdci Európy

spoznajte krásy Slovenska

Slovensko, malá krajina v srdci Európy. Napriek svojmu malému územiu Vás však prekvapí svojou veľkosťou. Nájdete tu nádherné národné parky, najmenšie svetové veľhory, starobylé historické pamiatky a bohaté kultúrne dedičstvo v podobe ľudového folklóru a tradícií, ktoré pretrvávajú dodnes.

PRÍRODA

Slovenská príroda je magickým a malebným bohatstvom na prekrásne scenérie, nevšednosti a rarity. Na viac ako 40% pokrývajú krajinu lesy, čím sa Slovensko radí medzi najlesnatejšie krajiny vôbec.

Nachádza sa tu 9 národných parkov, najmenšie veľhory sveta Vysoké Tatry s priezračnými ľadovcovými jazerami, najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe a viac ako 6 200 jaskýň a priepastí.  Vo Vysokých Tatrách sa nachádza najvyšší vrch celého Karpatského oblúka, pohoria tiahnúceho sa cez ďalších sedem štátov.

Slovensko je zároveň krajina s najväčším počtom minerálnych a termálnych prameňov (cez 1 600), čo ho radí v oblasti vodstva medzi najvýznamnejšie krajiny sveta.

Slovensko je krajina stvorená pre milovníkov nedotknutej prírody a turistiky.

PAMIATKY

Na Slovensku sa vďaka jeho polohe nachádzajú historické pamiatky s niekoľko tisícročnou históriou. Slovensko je svetovou veľmocou v počte hradov a zámkov. Svojím hornatým charakterom je krajina prirodzene predurčená pre kamenné hrady stojace na vyvýšeninách. Nájdete tu viac ako 120 hradov a zámkov, originálne drevené kostolíky, skanzeny s ľudovou architektúrou, slávne kostoly, kláštory, baziliky a pozostatky banských opevnení. Všetko od keltských osád až po súčasnosť.

FOLKLÓR A TRADÍCIE

Slovenský folklór je významnou zložkou slovenskej kultúry. Je jedinečný a aj dnes ho môžete zažiť na jednej z mnohých folklórnych slávností, ktoré sa každoročne konajú po celom Slovensku.

Na Slovensku je v súčasnosti 26 krojových oblastí s charakteristickými motívmi výšiviek a približne 60 rôznych variácií krojov. No folklór, to nie sú len kroje, ale aj piesne, tance, ľudová architektúra a remeslá.

Na Slovensku dodnes nájdete včelárov, čipkárky, drotárov, hrnčiarov, rezbárov, a samozrejme bačov a vinohradníkov. Výnimočné sú aj skanzeny, rezervácie pôvodnej ľudovej architektúry pod holým nebom, častokrát nachádzajúce sa uprostred prírody.

Keďže naši predkovia žili v úzkom spojení s prírodou, zvyky a tradície slovenského ľudu sa viažu najmä na prírodný cyklus, a samozrejme s kresťanskými sviatkami ako sú Vianoce, Veľká noc, či sviatok svätého Jána.

GASTRONÓMIA

Slovenské jedlá sú pestré tak ako slovenská krajina samotná. V slovenskej kuchyni prevažuje najmä bravčové mäso a divina, mliečne výrobky, múka, zemiaky a zelenina. Naša gastronómia praje milovníkom mliečnych produktov, vína a piva. Najpovestnejšími produktmi sú syry – bryndza, korbáčiky a oštiepok. Slovensko je tiež známe svojimi vinárskymi oblasťami, nachádzajúcimi sa prevažne na juhu a juhovýchode Slovenska, a niekoľkými svetoznámymi pivovarmi. Slovenským národným jedlom sú bryndzové halušky, špecialita z ovčieho syra. Pre Slovákov znamenajú halušky to, čo pre Japoncov suši a Talianov pizza.

Slovensko je možno malá,
ale určite výnimočná krajina,
ktorú sa oplatí lepšie spoznať.

BELKY CHAT
BELKY CHAT
Máte otázky? Sme tu pre Vás.
Pripájam...
Zanechajte nám správu a my vám na ňu odpovieme prostredníctvom emailu.
Všetci operátori sú obsadení. Skúste neskôr, prosím.
:
:
:
Máte otázky? Napíšte nám!
:
: